Založ si blog

Dôveryhodnosť Policajného zboru.

V zákone o Policajnom zbore/ ďalej PZ/ v §2  o úlohách Policajného zboru je uvedená ako nosná úloha PZ „spolupôsobí pri ochrane základných práv a slobôd, najmä pri ochrane života, zdravia, osobnej slobody a bezpečnosti osôb a pri ochrane majetku“. Z nej sa odvíjajú ostatné úlohy ktoré PZ plní.

A teraz v súvislosti s dôveryhodnosťou PZ pár poznámok k „ Vyhláseniu prezidenta PZ zo dňa 4.2.2021:

-súhlasím, že najdôležitejšou úlohou v súčasnosti je potreba zvýšenia dôveryhodnosti PZ. Otázkou je ako to dosiahnuť. Myslím si, že cestou k dosiahnutiu cieľa je kvalitné plnenie úloh zo zákona o PZ na všetkých úrovniach.

-ochrana života a zdravia však nespočíva iba v kontrole nosenia rúšok a dodržiavania zákazu vychádzania. Zaoberá sa niekto v PZ aj príčinami vysokej úmrtnosti občanov SR na covid 19 z pohľadu plnenia resp. neplnenia úloh v oblasti zdravotníctva/Trestný zákon §149-165/?Ak je úmrtnosť na covid 19 v SR 10násobne vyššia ako v Bangladéši- je naše zdravotníctvo 10násobne horšie, ak áno, kto takéto zhoršenie zavinil, výdavky sa za roky podstatne zvýšili/ čo tak pozrieť sa na Zajacove reformy a ich dopady na kvalitu a výdavky-ako skončilo vyšetrovanie podozrení na spáchanie trestných činov?/. A ako je to so včasnosťou prijímania opatrení a kvalitou riadenia včítane liekovej politiky- takisto z pohľadu Trestného zákona? Aj o tom sú úlohy polície v oblasti ochrany života a zdravia občanov a tu sa v súvislosti s pandémiou nekoná, alebo tam požiadavky verejnosti nesmerujú? Veď ide o životy našich občanov a čo je dôležitejšie. Kde je NAKA? Prečo nekoná?

-na rozdiel od pána prezidenta si nemyslím, že v súčasnosti je potrebné mimoriadne vyzdvihovať prácu vyšetrovateľov, ktorí deň-noc pracujú na prípadoch zatýkania „veľkých rýb“ po ktorých volá „verejnosť“/myslené tzv. mienkotvorné média/. „Verejnosť“ donedávna vychvaľovala aj vyšetrovateľov, ktorí 5 resp. 8 rokov pracovali na kauze „Gorila“ a nevyšetrili nič- dokonca aj po svojom odchode konali v rozpore so zákonom a morálkou a napriek tomu sa podieľajú dnes aj na práci parlamentu.

-nepochopil som ani prečo pán prezident osobitne vyzdvihol prácu policajtov Lynx komanda, keď sledujem správy a ich úlohy podľa §67 zákona o PZ, tak ich využívanie sa mi nejaví vo verejnosti známych akciách ako opodstatnené.

-Tých, ktorých pán prezident vyzdvihuje sú hrdinami pre niektoré „mienkotvorné“ média. Pre mňa sú skôr hrdinami tí policajti, ktorých nemenoval a ktorí napĺňajú úlohy PZ vo vzťahu k občanom a nie iba k želaniam „verejnosti“.

K zvyšovaniu dôveryhodnosti určite neprispieva ani sústavný riadený únik informácií a následný nezáujem, alebo neschopnosť zistiť jeho zdroje a následne vyvodiť z toho zodpovedajúce personálne a trestnoprávne závery.

Rovnako k rastu dôveryhodnosti neprispieva neodôvodnená aktivita polície v oblasti zákrokov voči občanom vyjadrujúcim pokojným spôsobom nesúhlas s postupmi súčasnej vlády SR a ich dopadmi na občanov /napr. protest 20.2.2021/. Dá sa v tejto súvislosti uvažovať aj o zneužívaní policajtov na riešenie politických chýb vlády? To predsa polícií zo zákona neprináleží. A zároveň pritom absolútna nečinnosť pri ochrane základných práv a slobôd občanov aj prehliadaním nečinnosti v oblasti ochrany životov a zdravia na úseku riadiacich zdravotníckych inštitúcií.  

Čo ukázal Sputnik V.

13.04.2021

V oblasti použitia ako vakcíny a pozitívneho ovplyvnenia zdravia zatiaľ veľa príležitosti nemal, ale v oblasti otvárania očí, odkrývania charakterov jednotlivých aktérov, odkrývania skutočných podstát správania sa niektorých ľudí a ich chápania objektivity prístupu ku konaniu iných dokázal veľa. Ukázal aj silu médií v masírovaní más, [...]

Budú obyvatelia SR živým štítom vojsk USA?

09.04.2021

V súvislosti s dynamickým vývojom a stupňovaním napätia medzi Ukrajinou a Ruskom, ako aj podielom USA na tomto stave sa vôbec nespomína otázka budovania vojenských základní USA na území SR v Kuchyni a na Sliači. O stave v oblasti pripravovanej zmluvy medzi SR a USA aj vďaka priorite téme pandémie vzniklo informačné vákuum, ktoré [...]

Sulík o Sputniku V-nevie čo je v ampulkách?

07.04.2021

Sulík dnes zase svojím vyjadrením dokázal, že do vlády nepatrí. Po dnešnom rokovaní vlády vyhlásil: -že, ak by sa nákup vakcíny nešil horúcou ihlou neboli by problémy -nie sme však pod časovým stresom-počkáme si na rozhodnutie zodpovedných orgánov, má sa k tomu vyjadrovať aj EMA. -zatiaľ však nevieme čo v tých ampulkách máme-ŠUKL oznámil/6.4.2021/, že [...]

očkovanie zvolen

Hospitalizovaných opäť výrazne ubudlo, obetí je už takmer 11-tisíc

14.04.2021 10:03, aktualizované: 10:31

V utorok laboratória odhalili z 8 593 vykonaných RT-PCR testov 1 069 pozitívnych vzoriek, čo je takmer 12,5 percenta.

Igor Matovič

Právnik o trestnom oznámení na Matoviča: Na sabotáž to nevidím

14.04.2021 09:00

Trestný čin sabotáže je vyslovene raritný trestný čin a na takéto prípady sa nedá veľmi aplikovať, hovorí dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda.

Kim Potterová, wright

Odstúpila policajtka, ktorá smrteľne postrelila Afroameričana Wrighta

14.04.2021 08:57

Policajtka použila služobnú zbraň namiesto elektrického paralyzéra. Po incidente, ktorý sa stal na predmestí Minneapolisu, odstúpil aj šéf tamojšej polície.

remišová

Remišová očakáva od ministra zdravotníctva, že uprace chaos okolo Sputnika V

14.04.2021 08:38, aktualizované: 09:50

Vicepremiérka doplnila, že premiér Heger má zmluvu o nákupe očkovacej látky poskytnúť koaličným lídrom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 18207x
Priemerná čítanosť článkov: 1655x

Autor blogu

Kategórie